საშემოსავლო გადასახადით სამშენებლო სამუშაოების დაბეგვრის წესი, რაც შეიცვალა მცირე ბიზნესის მეწარმეებზე, ტექნიკის იჯარაზეც უნდა გავრცელდეს თუ არა?
2025/02ერთ-ერთ რესტორანში თანამშრომლებისთვის გაიმართა კორპორაციული ღონისძიება, რაზეც მიმწოდებელმა გამოაგზავნა დღგ-ის ანგარიშ-ფაქტურა. კომპანიამ ეს დღგ არ ჩაითვალა, გაწეული ხარჯი კი დაბეგრა მხოლოდ საშემოსავლო გადასახადით (როგორც ხელფასთან გათანაბრებული განაცემი), თუმცა არ დაბეგრა დღგ-ით, ვინაიდან ჩათვლა არ მიუღია. როგორია თქვენი პოზიცია ამ შემთხვევაში? როგორ გესმით სსკ 1601 მუხლის მოთხოვნები? თანამშრომლებზე უსასყიდლოდ მომსახურების მიწოდებისას დღგ-ით დაბეგვრისთვის ვაკვირდებით დღგ-ის ჩათვლის ფაქტს თუ არა? კომპანიამ უნდა ჩაითვალოს და დაბეგროს? თუ, რადგან ჩათვლილი არაა, პრობლემა არ დგას?
2025/01ჩვენი ორგანიზაცია (სააქციო საზოგადოება) არსებობს 1996 წლიდან. ქონების გადაფასება (შენობის) განხორციელდა 1997 წელს. ამ მონაცემების საფუძველზე ვიხდიდი ქონების გადასახადს 3-ჯერადი ზრდის კოეფიციენტით. 2024 წ. მაისის თვეში მოხდა შენობის შეფასება სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროს მიერ. ქონების ღირებულება გაიზარდა მნიშვნელოვნად, შესაბამისად ქონების გადასახადიც და ამორტიზაციის ხარჯიც გაიზარდა. მაინტერესებს, სავალდებულოა თუ არა ეს გაზრდილი მონაცემები აისახოს დაუყოვნებლივ ბუღალტრულად, ან შეიძლება თუ არა ეს გატარებები შევასრულოთ შემდეგი წლისთვის?